Каталог товарів
Петриківський розпис - візитна картка України
Фото:
Інтернет-магазин українських сувенірів і подарунків ручної роботи - Souvenir.com.ua

        Петриківський розпис - візитна картка України

Село Петриківка Дніпропетровської області - одне з небагатьох, де дбайливо зберігають традиції давніх народних промислів. Знаменита петриківський розпис давно стала візитною карткою України. В Канаді навіть видано посібник з цього виду мистецтва.

Петриківку 230 років тому заснував сам Петро Калнишевський. І відразу ж у цьому вільному козацькому селі виник цікавий звичай: жінки стали розписувати стіни хат яскравими квітковими візерунками.

Їх малювали пензликами, зробленими з котячої шерсті, сірниками, обмотані м'якою матерією, і просто пальцями. Фарби розводили на яйцях і молоці, а кольори вибирали - найяскравіші, під стати барвистою природою Наддніпрянщини.

Господині змагалися один з одним, прагнучи зробити свій будинок самим мальовничим, і ревниво заглядалися на чуже мистецтво. Про найбільш вдалих розписах говорили: красиво, як у церкві. А ось якщо хата залишалася білою, з господинею припиняли вітатися, як з чужою.

Федір Панко, народний художник: "Хлопці ж козаки були, вони привозили гарних молодиць з далеких регіонів. А там звичаї інші були. І молодиця не мала поняття, як на стіні малювати. А мати стара хата залишилася не розмальованою. Ну, сусіди глянули - всі одвернулись, ніхто не вітається. А колись не було привітатися велике горе. Тому кожна мама, щоб до її дочок віталися, вчила всіх жіночих робіт".

Найстаранніших хазяєчок в Петриківці називали "чепурушками". Завдяки їм навички розпису передавалися з покоління в покоління аж до 30-х років двадцятого століття. Потім настала колективізація, і народне мистецтво немов померкло. З життя пішла радість, а разом з нею - бажання творити красу.

Спробу відродити чудову розпис зробив сільський вчитель Олександр Статева. Він відкрив школу і взяв у викладачі останню петриківську "чепурушку" Тетяну Пату. А після війни один з учнів цієї школи - Федір Панко - вирішив цілком присвятити себе народному мистецтву. Його стараннями в селі створено творче об'єднання "Петриківка" та експериментальний цех, в якому зараз працюють понад 40 народних майстрів.


Чимало заморських українців проливали сльози перед картиною, присвяченій 100-річчю еміграції в Канаду. Журавель, "кличущий" з землі відлітають побратимів, асоціювалася для них із покликом батьківщини.

Оновлення сучасного суспільного життя в Україні вимагає формування національно свідомих громадян. Особливого значення набувають культура, мистецтво, власне все те, що духовно підносить людину. В цих умовах слід задуматися, чи може існувати культура без національного коріння, без генетичної пам'яті, без придбаного у віках духовної спадщини. У всі часи в Україні традиційна народна культура відігравала роль національної. Тому збереження народної творчості як формотворною основи етнокультури - одне з основних завдань сучасних українців.

Нинішній період розвитку декоративно-прикладного мистецтва України є значущими в плані утвердження його соціально-культурного потенціалу. Творчо наслідуючи традиції, художники залучаються до загальним руслом розвитку сучасної культури. Про еволюцію народного розпису розповідають різноманітні сучасні виставки творів народних майстрів Дніпропетровщини, Івано-Франківщини, Київщини, Львівщини, Полтавщини, Черкащини, Харківщини, Хмельниччини, Херсонщини та багатьох інших, які не тільки успадкували кращі мистецькі традиції, а й збагатили цей вид мистецтва новою тематикою, сучасними орнаментальними мотивами, вишуканою палітрою фарб.

Тільки у нас в  магазині Ви маєте можливість українські ляльки купити , а так само, магазин українських сувенірів souvenir.com.ua має великий вибір товарів ручної роботи таких как український оберігпивний кухоль з кришкою і багато іншого. Ви можете купити наші сувеніри та подарунки в багатьох містах України, наприклад в місті Черкаси і вибрати у нас що-небудь з українського Текстилю: український народний костюм, а також пояс на вишиванку і багато іншого. Будемо раді представити Вам hand made подарунки на сайті souvenir.com.ua