HomeСтатті про СувеніриТехнології розпису хусток з натурального шовку
Каталог товарів

Інтернет-магазин українських сувенірів і подарунків ручної роботи - Souvenir.com.ua

Технології розпису хусток з натурального шовку


Найбільшою популярністю користуються технології розпису хусток з натурального шовку з застосуванням різних складів, що резервують. Суть цих способів полягає в тому, що ділянки хустки, не підмети фарбуванню, покриваються різними смолами або бджолиним воском і, усмоктуючись у тканину хустки, захищають її від фарби. Підготовлений хустку опускають у фарбу, потім видаляють резервуючим склад (резерв) і в результаті одержують білий малюнок на пофарбованому тлі.

Розрізняють три основних види батику: холодний, гарячий, та вільний розпис.
Холодний батик. Головна особливість цього способу в тому, що обов'язковий кольоровий контур додає малюнку хустки чіткий графічний характер. При цьому кількість квітів, застосовуваних для розпису хустки, практично не обмежено.

Для розпису хустку наколюється на гачки рами (п'ялець). Головне - якісно нанести замкнутий контур (графіком) на хустку. Найменший розрив лінії призводить до безпідставного перетіканню фарб, тобто - до шлюбу.
На хустку контур наносять за допомогою шовкографії. До цього електронний макет графіки хустки ретельно промальовується на комп'ютері.
Через шаблон наноситься резерв, хустку просочується цим складом, а потім сохне протягом доби Можна наносити резерв і вручну, проте це важче, а ймовірність шлюбу збільшується.
Потім, художник пензлем розписує хустку, і тут результат залежить вже тільки від його майстерності. Втім, ідеально розписаний хустку може виявитися в шлюбі з-за недотримання технологічних особливостей батіку (наприклад підвищення концентрації фарби). Найприкріше, що це виявиться тільки на наступному етапі - закріплення барвника.
До речі, для розпису хусток з натурального шовку використовуються активні барвники, які після закріплення утворюють стійку хімічну сполуку. Тут дуже важливо суворо дотримуватися рецепт їх приготування.
Для додання стійкості забарвлення, хустку піддається обробці перегрітою водяною парою. Саме тут результат усієї творчої і технічної роботи стає очевидним.
Після парової обробки слід промивка хустки для видалення зайвої фарби, а потім сушіння і прасування.

У гарячому батику розігрітий резервуючим склад використовується для нанесення контуру, їм же покриваються окремі ділянки хустки для оберігання їх від фарби, що розтікається. Завдяки тому, що контурні лінії тут не обов'язкові, у малюнку хустки можливі м'які переходи тонів. З'єднання різних технічних прийомів нанесення резервує складу дозволяє створювати більш тонкі і різноманітні орнаментальні форми, особливості квіткові.
Вільний розпис хустки, як правило, виробляється без застосування складів, що резервують. Малюнок вільними мазками наноситься на хустку. І тільки остаточна обробка іноді виробляється за допомогою холодного резерву. У цьому способі присутні більше творчості, ніж у інших. Вільний розпис має дуже багато найрізноманітніших прийомів.
Всі три технології розпису хусток постійно удосконалюються. Художники знаходять все нові і нові творчі прийоми, тому описані тут способи є лише основою, на якій будується мистецтво батику, і вже точно не можуть вважатися вичерпними.

В нашому магазині Ви маєте можливість скатертина льон купити Київ, крім того, Українські сувеніри інтернет магазин souvenir.com.ua радий запропонувати безліч подарунків ручної роботи таких как домашній оберігсвічники ручної роботи і багато іншого. Ви можете купити наші сувеніри та подарунки в багатьох містах України, наприклад в місті Чернігів і вибрати у нас що-небудь з українського Текстилю: маленькі ляльки мотанки, а також вінки дітей і багато іншого. Будемо раді представити Вам сувеніри з українською символікою в магазині souvenir.com.ua