Каталог товарів
Інтернет-магазин українських сувенірів і подарунків ручної роботи - Souvenir.com.ua

«Тлумачення значень амулет, оберіг, апотропей, талісман»

Талісман, амулет, оберіг — магічний предмет, призначенням якого є захист його власника або збільшення ефективності його магічних впливів. Вважається, що амулети можуть приносити удачу, попереджати про небезпеку, поліпшувати самопочуття. Також вважається, що амулет, погано налаштований на господаря, може представляти серйозну загрозу, як і чужі амулети. Амулетом може бути будь-який предмет, від ювелірного прикраси до шматка каменю або обрізка кори дерева. Проте особливо часто в цій якості виступають дорогоцінні й напівкоштовні камені. Поширеним методом індивідуального підбору каменів для посилення або послаблення тих чи інших якостей характеру людини, встановлення енергетичної захисту чи впливу на оточуючих є аналіз гороскопа з позицій астроминералогии.
Багато православні носять натільний хрестик в якості своєрідного амулета, вважаючи, що він буде охороняти їх від неприємностей (а не тільки в якості символу своєї конфесійної приналежності).
Талісманом може бути якийсь персонаж або тварина. Спортивні команди і музичні групи часто використовують якихось персонажів в якості своїх символів-«талісманів».
В якості талісманів люди можуть використовувати як артефакти (тобто предмети, виготовлені людиною), так і природні предмети (наприклад, коріння, шматки бурштину, раковини, незвичайні камені). Одні талісмани створюються на конкретну небезпеку або ситуацію (наприклад, перемогу в змаганні), інші призначені для допомоги у будь-якій ситуації (іконки, хрестики).
Деякі талісмани заговорены магом (чаклуном, відьмою, шаманом тощо) або освячено священиком, інші — ні (наприклад, підкови на щастя).

Відмінності термінів «амулет», «оберіг», «апотропей», «талісман»

Слова амулет, оберіг, апотропей, талісман зазвичай використовуються як синоніми і в багатьох словниках вказані як синоніми. Однак, деякі словники вказують на відтінки значень: Амулет (від лат. amuletum) — предмет, який, за забобонним уявленням, здатний охороняти його власника від лиха. Крім того, у словнику Ожегова і Ушакова згадується, що амулет носять на тілі.
Оберіг — предмет, який має за забобонним уявленням, чаклунський здатність оберігати його власника від різних лих[2]. У словнику Ожегова є приклад «Підкова над дверима — оберіг дому», показує, що не всякий оберіг носять з собою.
У широкому сенсі до оберегом відносять не тільки предмети, але і, наприклад, замовляння.
Апотропей (ін-грец. отвращающий біду) — магічний предмет, якому в давнину приписували властивості оберігати людей, тварин, житла від злих сил. В БСЕ в якості прикладів перераховуються не тільки натільні амулети, але й архітектурні рельєфи у вигляді звіриних морд.
Талісман (від позднегреч. telesma — посвячення, чари) — предмет, який, за забобонним уявленням, приносить щастя, удачу. Служить також оберегом.
У словнику Ожегова і Ушакова також згадана удача. У цих словниках не згадується носіння талісмана на тілі. Таким чином, талісман — найбільш загальне поняття: талісмани можуть нести не тільки захисну функцію, але і приносити успіх; одні талісмани носяться на тілі, інші — ні (наприклад, талісманом може бути тварина).
Автори різних фантастичних художніх творів і посібників з магії можуть використовувати ці слова як нерозрізнені синоніми, а можуть надавати їм різний сенс, не обов'язково збігається зі словниковим.
В іноземних мовах слова amulet і talisman також можуть бути синонімами, так і відрізнятися за значенням; ці відмінності можуть не збігатися з такими російською мовою.

В нашому магазині Ви можете купити шкатулку недорого, крім того, handmade Київ souvenir.com.ua радий запропонувати безліч подарунків ручної роботи таких как панно різьблення по деревуподарунковий бочонок і багато іншого. Ви можете купити наші сувеніри та подарунки в багатьох містах України, наприклад в місті Харків і вибрати у нас що-небудь з українського Текстилю: сучасні вишиванки, а також Українська плахта і багато іншого. Будемо раді представити Вам подарунки чоловікам в інтернет-магазині souvenir.com.ua